logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 4 edit
2017-02-09 JW

Międzynarodowy Dzień Pizzy

9 lutego jest świętem pizzy - dania uwielbianego przez dzieci i dorosłych na całym świecie.

Pizza jest to tradycyjnym danie kuchni włoskiej, jednak podobne płaskie chlebki były znane od dawien dawna w wielu regionach świata.
W krajach arabskich popularna była pita, okrągły, pszenny placek spożywany z pikantnym sosem. W Indiach paratha, zrobiona z razowej mąki pszennej i smażona na oleju lub specjalnym maśle.
Okrągłe, płaskie chlebki, zwane plakous, smarowane oliwą, czosnkiem, posypywane cebulą i świeżymi ziołami były popularne w starożytnej Grecji.
Do Rzymu taki chlebek trafił ok. 500 r. p.n.e. i przez stulecia był podstawowym pożywieniem najuboższych warstw włoskiego społeczeństwa. Jednak w 1889 roku pizza trafiła na salony. Neapolitański pizzaioli Rafaele Esposito przygotował dla goszczącej wówczas w mieście pary królewskiej specjalną pizzę, w której kolory składników symbolizowały włoską flagę: mozarella – biały, pomidory – czerwony i bazylia – zielony. Pizza tak posmakowała królowej Małgorzacie, że na królewskim dworze zatrudniono specjalnego kucharza do jej wyrobu. Na pamiątkę tego zdarzenia pizza z tymi trzema składnikami została nazwana od imienia królowej - Margherita i jest jedną z najpopularniejszych pizz na świecie.
Pizzaiolo tak we Włoszech określa się osobę robiącą pizzę. Na filmiku zobaczycie mistrza wśród mistrzów sztuki wyrabiania pizzy Pasqualino Barbasso.
Krakowskie bicie rekordu Guinnessa w kategorii "największa pizza". Pizza miała długość 134 271 metrów i ważyła 1 200 kg.