logo
Strona Główna / Aktualności /   aktualność nr 56 edit
2012-04-17 informacja prasowa

"Był sobie człowiek" konkurs edukacyjny dla szkół

Jak będzie wyglądać człowiek przyszłości? Co powiedziałby neandertalczyk, gdyby spotkał Homo sapiens? Czy istnieją jeszcze nieodkryte gatunki człowiekowatych? Na te pytania już wkrótce spróbują odpowiedzieć uczniowie, którzy wezmą udział w ogólnopolskim konkursie „Był sobie człowiek”.

15 marca ruszył ogólnopolski konkurs „Był sobie człowiek”, organizowany przez sieć parków tematycznych JuraPark. Akcja, zachęcająca do zgłębiania wiedzy na temat pochodzenia i ewolucji człowieka, skierowana jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W części teoretycznej uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą i pod opieką swoich nauczycieli rozwiązać quiz z zakresu paleontologii, geografii czy biologii. Natomiast w ramach drugiego, praktycznego etapu , przygotują pracę konkursową na konkretny temat przypisany do poszczególnych grup wiekowych.

Nie narzucamy uczniom, jak ma wyglądać ich praca. Pozostawiliśmy im dowolność zarówno w wyborze formy, jak i techniki jej wykonania. Chcielibyśmy, aby młodzi twórcy popuścili wodze fantazji i wykazali się pomysłowością – mówi Monika Pękala z działu marketingu JuraParku, organizatora konkursu „Był sobie człowiek” – Może to być wiersz, piosenka, obraz, film, grafika komputerowa, czy rzeźba. Wszystkie, nawet te nietypowe pomysły są mile widziane.

Konkurs organizowany jest w trzech grupach wiekowych. Dla każdej z nich przewidziano inne zagadnienie do opracowania. Zadanie najmłodszych będzie polegać na przedstawieniu naszego jeszcze nieodkrytego praprzodka lub dalekiego prehistorycznego kuzyna. Uczniowie klas IV-VI muszą przedstawić dwa portrety człowieka – „pierwszego” i tego, który będzie żył w dalekiej przyszłości. Natomiast uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentują, jak wyobrażają sobie spotkanie neandertalczyka z Homo sapiens.

Uczniowie mogą pracować indywidualnie lub w grupach. Jury zwracać będzie uwagę przede wszystkim na interesujące przedstawienie tematu, a także precyzję wykonania pracy i jej estetykę.

Prace konkursowe można zgłaszać do 30 kwietnia. Zwycięzców poznamy już 15 maja. Nagrodami w konkursie są karty wstępu do wybranego JuraParku. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje nt. akcji dostępne są na stronie internetowej www.jurapark.pl

Akcji patronują Kuratoria Oświaty.

Przeczytaj też: "JuraParki: Bałtów, Solec Kujawski, Krasiejowo."